Kultúrák közötti párbeszéd:
Az olasz konyha és a mediterrán étrend hatása Magyarországon
A IX. Olasz Gasztronómiai Világhét keretében 2024. november 21-én szemináriumot tartottak Budapesten, az Olasz Kulturális Intézet Fellini-termében. A 'Kultúrák közötti párbeszéd: Az olasz konyha és a mediterrán étrend hatása Magyarországon' című rendezvény az Accademia Italiana della Cucina szervezésében Accademia tagjait, szakértőket és az enogasztronómiai élet kiemelkedő személyiségeit gyűjtötte össze, hogy megvitassák az olasz konyha kulturális hídként betöltött szerepét Olaszország és Magyarország között.
Az esemény megnyitásaként Dr. Gabriele La Posta, a Budapesti Olasz Kulturális Intézet igazgatója köszöntötte a résztvevőket, megköszönve a partnerek hozzájárulását. Kiemelte, hogy az Olasz Konyhaművészeti Akadémia (Accademia Italiana della Cucina) meghatározó szerepet játszott az esemény tartalmának kidolgozásában.
Hangsúlyozta továbbá az Intézet szerepét, mint a kulturális találkozások helyszínét, amely az olasz
gasztronómiát, mint az ország kulturális örökségének szerves részét népszerűsíti, valamint az
Olasz Nagykövetséget, mint az esemény szervezője és támogatója.
Az előadások összefoglalói
Bevezető köszöntő
Dr. Diego Randazzo, az Olasz Követség misszióvezető-helyettese Magyarországon, a mediterrán
étrendet mint kulturális interakció szimbólumát és az egészséghez, valamint a jóléthez vezető
fenntartható modellt mutatta be. Rámutatott, hogy ez az étkezési stílus, amely 2010 óta az
UNESCO Szellemi Kulturális Örökségének része, a terület és a biodiverzitás tiszteletén alapul,
elősegítve a helyi hagyományok és az olasz konyha egyetemes értékei közötti párbeszédet.
Az Akadémia főtitkárának videóüzenete
Dr. Roberto Ariani, az Olasz Konyhaművészeti Akadémia főtitkára, videóüzenetében áttekintést adott az 1953-ban alapított intézmény történetéről, amelynek célja az olasz konyha védelme a francia gasztronómia túlsúlya ellen. Hangsúlyozta az Akadémia szerepét az olasz termékek népszerűsítésében és az olasz konyha UNESCO Szellemi Kulturális Örökségként történő elismerésére irányuló jelölés támogatásában, amelyről 2025-ben döntenek. Üzenetét az interkulturális párbeszéd fontosságának kiemelésével és a résztvevők, valamint a szervezők iránti köszönetével zárta.
Tematikus bevezető
Gen. Michele Fasciano, az Olasz Konyhaművészeti Akadémia magyarországi delegátusa bevezette az ' étkezési párbeszéd' fogalmát, kifejezte a meggyőződését arról, hogy az étkezés is egy kifejezési forma, akárcsak a verbális kommunikáció, kiemelve, hogy a gasztronómiai sokszínűség kulcsfontosságú az kulturális identitás megőrzésében és a kölcsönös megértés elősegítésében. Felhívta a figyelmet az Akadémiák szerepére az élelmiszer-egységesítés elleni küzdelemben, és a különbözőségek értékelését támogató multidiszciplináris megközelítések fontosságára.
A mediterrán étrend és az étkezési párbeszéd
Dr. Maria Carmela Gaetani Aronica, az Akadémia budapesti delegációjának alelnöke és pénztárosa
részletesen ismertette a mediterrán étrend előnyeit, kiemelve annak hozzájárulását a környezeti
fenntarthatósághoz és a fizikai jóléthez. Bemutatta a mediterrán táplálkozási piramist, valamint
annak környezetvédelmi verzióját, hangsúlyozva, hogy ez az étrend nem csupán egy étkezési modell,
hanem egy életfilozófia, amely egyesíti az egészséget, a hagyományt és a környezet iránti tiszteletet.
Az olasz konyha hatása Magyarországon
Dr. Győző Szabó, a Római Magyar Akadémia korábbi igazgatója, történeti áttekintést adott az olasz konyha Magyarországra gyakorolt hatásáról. Kiemelte a gasztronómiai szókölcsönzéseket, például a 'carciofo' (articsóka) és a 'mandorla' (mandula) kifejezéseket, valamint olyan alapanyagok meghonosítását, mint az édeskömény és a radicchio. Előadása során bemutatta, hogy ezek az elemek nem csupán kulináris importok, hanem egy több évszázados kulturális párbeszéd tanúi, amelyek gazdagították mindkét kultúrát.
Dr. Szabó előadását különösen az ő sajátos humoros és megnyerő stílusa tette emlékezetessé, amely magával ragadta a közönséget. Szellemes anekdotákkal és életteli példákkal gazdagítva olyan narratívát alkotott, amely nemcsak informatív, hanem szórakoztató is volt, bemutatva, hogy a konyhaművészet nemcsak kulturális örökség, hanem az emberek közötti kapcsolatteremtés formája is.
Kerekasztal-beszélgetés:
Kultúrák közötti párbeszéd a gasztronómián keresztül
Gen. Michele Fasciano moderálásával a kerekasztal-beszélgetés a szeminárium egyik legizgalmasabb része volt. A résztvevők: Dr. Carlo Volpe, az Óvártej Zrt. igazgatója, Gianni Annoni, a Pomo D’Oro étteremtulajdonosa és Dr. Szabó Győző. A beszélgetés a gasztronómia kulturális párbeszédben betöltött szerepét és az olasz konyha magyarországi hatásait járta körül.
A résztvevők többek között az alábbi kérdéseket vitatták meg: az olasz éttermek helyi kultúrára gyakorolt hatása, a mediterrán étrend egészségügyi előnyei, a legnépszerűbb olasz ételek Magyarországon, valamint az olasz éttermek előtt álló kihívások az alapanyagok hitelességének megőrzésében. A közönség is lehetőséget kapott kérdéseik feltevésére, amelyekre a résztvevők részletes és informatív válaszokat adtak.
A szeminárium zárása:
Felhívás a generációk közötti párbeszédre
A szeminárium zárásaként Gen. Michele Fasciano a színpadra hívta Nagy Göngyi Terézt, az Óbudai Gimnázium olasz nyelvtanárát, valamint tanítványait. Ez a szimbolikus gesztus rámutatott a fiatal generációk bevonásának fontosságára a kulturális párbeszédbe és az olasz hagyományok értékeinek továbbadásába.
A tanárnő és a diákok ajándékba kapták az Olasz Konyhaművészeti Akadémia által kiadott, nyolc nyelvre lefordított könyvet, a 'La storia della cucina italiana a fumetti' című kiadványt, amely az olasz konyha történetét színes illusztrációkkal mutatja be. Ez a gesztus tovább erősítette az esemény oktatási értékét, és inspirációt nyújtott a fiatalok számára a kulturális örökség megismeréséhez és ápolásához.
A zárszóban Gen. Michele Fasciano kiemelte a generációk közötti párbeszéd fontosságát, hangsúlyozva, hogy a konyhaművészet és a nyelv egyaránt alapvető eszköz a hagyományok megőrzésére és a különböző kultúrák közötti kapcsolatok erősítésére. Végül megköszönte a résztvevők és a közönség aktív közreműködését, remélve, hogy az esemény példaként szolgál a jövőbeni kezdeményezésekhez.
A rendezvény a Ristorante Krizia által hozott frissítők fogyasztásával zárult be.
Video nyelve beállítása